مقالات فن بیان

تقویت صدا و تلفظ درست کلمات

چگونه صدای خود را تقویت کنیم؟

voice disorders and hoarseness woman throat pain charlotte

اگر این مقاله را می خوانید پس حتما برایتان پیش آمده که بخاطر تن صدای پایین یا خستگی صدا نتوانستید منظورتان را درست بیان کنید یا اینکه صدایتان توجه مخاطبانتان را جلب نکرده باشد.

اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که صدا قابل تقویت است و در این جا قرارهچند تمرین برای تقویت صدا به شما ارائه بدیم.

  • یکی از تمرینات جالب و تاثیرگذار ، زدن آهنگ با دهان بسته است. این کار تارهای صوتی شما را درگیر می کند و باعث تقویت آن ها می شود. این کار را تا جایی که در ناحیه گلویتان احساس درد کنید انجام دهید.
  • در تمرین بعد شما باید با صدای بلند کتاب ، شعر یا آهنگ و … را بخوانید. یک مکان خلوت پیدا کنید و تا جایی که صدایتان بگیرد یا به اصطلاح خروسکی شود با صدای بلند بخوانید. بعد از این که صدایتان گرفت صبر کنید تا به حالت عادی برگردد و باز دوباره به تمرین ادامه دهید.
  • قبل از هربار صحبت شانه هایتان را عقب ببرید و هوا را از طریق بینی به داخل ریه ببرید و به همان شکل ماهیچه های شکم را رها کنید و هوا را دوباره از طریق بینی خارج کنید. این کار بخاطر این است که هنگام صحبت نفستان عمیق و قوی باشد زیرا یکی از دلایل ضعیف بودن صدا ، عمیق نبودن نفس است.

تلفظ کلمات و تکنیک های درست تلفظ کردن

برای تلفظ درست کلمات نیاز است که لغت نامه را مطالعه کنید و برای تلفظ درست حروف نحوه صحیح قرار کرفتن زبان با دندان ها را یاد بگیریم.

  • ایجاد آوای مناسب کلمات. یک خصوصیت مشترک بین افرادی که خوب صحبت می کنند و تن صدای خوبی دارند این است که دهانشان را نسبت به مردم عادی جامعه بیشتر باز می کنند. همین موضوع باعث می شود کلماتی که ادا می کنید واضح تر شنیده شوند و انرژی بیشتری برای صدایمان به وجود آید.
  • تمرین مشدد خوانی. در این تمرین شما متنی را می خوانید و در هنگام خواندن روی تک تک کلمات تشدید می گذارید و باید سعی کنید آن را بلند تر بخوانید و از طرفی هم دهان شما باید بیشتر باز و بسته شود. نشانه درست انجام دادن این تمرین احساس درد در عضلات فک و دهان و لب شماست که البته جای نگرانی نیست.
بیشتر بخوانید
فن بیان و راه های تقویت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا